KEMET EST476M025AC3AA
EST476M025AC3AA picture photo
Mfg. Part Number
EST476M025AC3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EST476M025AC3AA.pdf
Availability of EST476M025AC3AA
QUANTITY
EST476M025AC3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of EST476M025AC3AA
Internal Part NumberEIS-EST476M025AC3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEST
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.926 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77.7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EST476M025AC3AA
Related LinksEST476M, EST476M025AC3AA Datasheet, KEMET Distributor
EST476M025AC3AA Details Description
Related parts for EST476M025AC3AA
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP 15/32 BLUE CYLIND TRANSL datasheet.pdf
RIGHT ANGLE CAMERA CABLE 2M datasheet.pdf
CAP FILM 200 NF 5% 250VDC datasheet.pdf