GE Critical Power ESTW010A0B41-HZ
ESTW010A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
ESTW010A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
ESTW010A0B41-HZ.pdf
Availability of ESTW010A0B41-HZ
QUANTITY
ESTW010A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW010A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-ESTW010A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ ESTW010A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.5%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW010A0B41-HZ
Related LinksESTW010, ESTW010A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW010A0B41-HZ Details Description
Related parts for ESTW010A0B41-HZ
MOSFET N-CH 40V 94.5A LFPAK datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 8PC datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 30" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf