Samtec, Inc. ESW-120-33-G-D
ESW-120-33-G-D picture photo
Mfg. Part Number
ESW-120-33-G-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
ESW-120-33-G-D.pdf
Availability of ESW-120-33-G-D
QUANTITY
ESW-120-33-G-D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESW-120-33-G-D
Internal Part NumberEIS-ESW-120-33-G-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesESW
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESW-120-33-G-D
Related LinksESW-120, ESW-120-33-G-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ESW-120-33-G-D Details Description
Related parts for ESW-120-33-G-D
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
4997-25 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
LED LINEAR MOD 10W 3000K 12VAC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 160VDC datasheet.pdf