KEMET ESW108M063AM3AA
ESW108M063AM3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESW108M063AM3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESW108M063AM3AA.pdf
Availability of ESW108M063AM3AA
QUANTITY
ESW108M063AM3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESW108M063AM3AA
Internal Part NumberEIS-ESW108M063AM3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESW
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.662A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESW108M063AM3AA
Related LinksESW108M, ESW108M063AM3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESW108M063AM3AA Details Description
Related parts for ESW108M063AM3AA
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN JACK LONG FRAME PHONE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST DUAL 20SO datasheet.pdf
VIRTEX-4 VIDEO STARTER KIT datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A 47B1QFN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf