KEMET ESW477M025AH2AA
ESW477M025AH2AA picture photo
Mfg. Part Number
ESW477M025AH2AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESW477M025AH2AA.pdf
Availability of ESW477M025AH2AA
QUANTITY
ESW477M025AH2AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESW477M025AH2AA
Internal Part NumberEIS-ESW477M025AH2AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESW
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current577.5mA
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)