Copal Electronics ET230P10-Z
ET230P10-Z picture photo
Mfg. Part Number
ET230P10-Z
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 30A 125V
Datasheet Download
ET230P10-Z.pdf
Availability of ET230P10-Z
QUANTITY
ET230P10-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ET230P10-Z
Internal Part NumberEIS-ET230P10-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - Toggle Switches
Standard Package10
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesET
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating30A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ET230P10-Z
Related LinksET230, ET230P10-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
ET230P10-Z Details Description
Related parts for ET230P10-Z
IC FLASH 256KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf