CUI Inc. ETMA120500UD-P5RP-IC
ETMA120500UD-P5RP-IC picture photo
Mfg. Part Number
ETMA120500UD-P5RP-IC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Datasheet Download
ETMA120500UD-P5RP-IC.pdf
Availability of ETMA120500UD-P5RP-IC
QUANTITY
ETMA120500UD-P5RP-IC Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA120500UD-P5RP-IC
Internal Part NumberEIS-ETMA120500UD-P5RP-IC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductETMA Desktop Adapter Series
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.20" L x 2.28" W x 1.20" H (132.0mm x 58.0mm x 30.5mm)
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length28.35" (720mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA120500UD-P5RP-IC
Related LinksETMA120500, ETMA120500UD-P5RP-IC Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA120500UD-P5RP-IC Details Description
Related parts for ETMA120500UD-P5RP-IC
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 16-DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM datasheet.pdf