CUI Inc. ETMA120750UC-P51-WP
ETMA120750UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA120750UC-P51-WP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Datasheet Download
ETMA120750UC-P51-WP.pdf
Availability of ETMA120750UC-P51-WP
QUANTITY
ETMA120750UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA120750UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA120750UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETMA 110W U Series Cert of Compliance
Featured ProductETMA Desktop Adapter Series
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 110W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
ApprovalsCB, CE, cURus, NEMKO
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA120750UC-P51-WP
Related LinksETMA12075, ETMA120750UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA120750UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETMA120750UC-P51-WP
NUT SETTER HEX SOCKET 6MM 2.36" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 2.5V 5NS 144BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf