CUI Inc. ETMA200550UC-P51-WP
ETMA200550UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA200550UC-P51-WP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 110W
Datasheet Download
ETMA200550UC-P51-WP.pdf
Availability of ETMA200550UC-P51-WP
QUANTITY
ETMA200550UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA200550UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA200550UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
RoHS InformationETMA 110W U Series Cert of Compliance
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 110W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output20V
Current - Output (Max)5.5A
Power (Watts)110W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.42" L x 4.11" W x 2.36" H (188.5mm x 104.5mm x 60.0mm)
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max110W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA200550UC-P51-WP
Related LinksETMA20055, ETMA200550UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA200550UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETMA200550UC-P51-WP
IC AMP VIDEO MUX 8-UMAX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
MTEI CONN 16P REC ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 3KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
12000UF 10V 22X25 datasheet.pdf