CUI Inc. ETMA360555UC-P51-WP
ETMA360555UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA360555UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 200W
Datasheet Download
ETMA360555UC-P51-WP.pdf
Availability of ETMA360555UC-P51-WP
QUANTITY
ETMA360555UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA360555UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA360555UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETMA 200W U Series Cert of Compliance
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 200W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts)200W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.42" L x 4.11" W x 2.36" H (188.5mm x 104.5mm x 60.0mm)
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max200W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)