Panasonic Electronic Components ETQ-P6F2R5SFA
ETQ-P6F2R5SFA picture photo
Mfg. Part Number
ETQ-P6F2R5SFA
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 10.8A 4.92 MOHM
Datasheet Download
ETQ-P6F2R5SFA.pdf
Availability of ETQ-P6F2R5SFA
QUANTITY
ETQ-P6F2R5SFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ETQ-P6F2R5SFA
Internal Part NumberEIS-ETQ-P6F2R5SFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCC-F126F (N6)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±30%
Current Rating10.8A
Current - Saturation11.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.92 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETQ-P6F2R5SFA
Related LinksETQ-P6, ETQ-P6F2R5SFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ETQ-P6F2R5SFA Details Description
Related parts for ETQ-P6F2R5SFA
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN R/A PC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
AM-2161-U-22-33 datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 2 PC COVER datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf