Panasonic Electronic Components ETQ-P6F2R9LFA
ETQ-P6F2R9LFA picture photo
Mfg. Part Number
ETQ-P6F2R9LFA
Brief Description
FIXED IND 2.9UH 9.3A 6.48 MOHM
Datasheet Download
ETQ-P6F2R9LFA.pdf
Availability of ETQ-P6F2R9LFA
QUANTITY
ETQ-P6F2R9LFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ETQ-P6F2R9LFA
Internal Part NumberEIS-ETQ-P6F2R9LFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCC-F126F (N6)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.9µH
Tolerance±30%
Current Rating9.3A
Current - Saturation12A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.48 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETQ-P6F2R9LFA
Related LinksETQ-P6, ETQ-P6F2R9LFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ETQ-P6F2R9LFA Details Description
Related parts for ETQ-P6F2R9LFA
FIXED IND 4.7UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (FLUX, 2B, SINGLE- datasheet.pdf
WERI TBL SAMPLE KIT datasheet.pdf
DSUB RA PF 37 SOCKET datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 17M datasheet.pdf