Panasonic Electronic Components ETQ-P6F4R1LFA
ETQ-P6F4R1LFA picture photo
Mfg. Part Number
ETQ-P6F4R1LFA
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.1UH 7.9A 8.64 MOHM
Datasheet Download
ETQ-P6F4R1LFA.pdf
Availability of ETQ-P6F4R1LFA
QUANTITY
ETQ-P6F4R1LFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ETQ-P6F4R1LFA
Internal Part NumberEIS-ETQ-P6F4R1LFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCC-F126F (N6)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.1µH
Tolerance±20%
Current Rating7.9A
Current - Saturation10.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.64 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETQ-P6F4R1LFA
Related LinksETQ-P6, ETQ-P6F4R1LFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ETQ-P6F4R1LFA Details Description
Related parts for ETQ-P6F4R1LFA
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 165MA 2.7 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SGE-245-2-0300 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 60V 10A TO-220AB datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PP SILIC 0. datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
GUIDE RAIL GREY PCB 220MM 10PCS datasheet.pdf