CUI Inc. ETSA150120UC-P6P-SZ
ETSA150120UC-P6P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA150120UC-P6P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
ETSA150120UC-P6P-SZ.pdf
Availability of ETSA150120UC-P6P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA150120UC-P6P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA150120UC-P6P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA150120UC-P6P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA150120UC-P6P-SZ
Related LinksETSA15012, ETSA150120UC-P6P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA150120UC-P6P-SZ Details Description
Related parts for ETSA150120UC-P6P-SZ
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 180K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
3/4" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf