CUI Inc. ETSA1609380UC-P51-WP
ETSA1609380UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA1609380UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W
Datasheet Download
ETSA1609380UC-P51-WP.pdf
Availability of ETSA1609380UC-P51-WP
QUANTITY
ETSA1609380UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA1609380UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA1609380UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 150W U Series Cert of Compliance
Standard Package12
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA1609380UC-P51-WP
Related LinksETSA160938, ETSA1609380UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA1609380UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA1609380UC-P51-WP
SENSOR ACCEL XY-AX +/-1.5G 16QFN datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
EVAL MOUDLE FOR BQ27010 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
SWITCHING REGULATOR 56.1W 5.1V datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CHISEL 30 1.60MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
125 WB SINGLE REC HSG 11P datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf