CUI Inc. ETSA1609380UC-P51-WP
ETSA1609380UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA1609380UC-P51-WP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W
Datasheet Download
ETSA1609380UC-P51-WP.pdf
Availability of ETSA1609380UC-P51-WP
QUANTITY
ETSA1609380UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA1609380UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA1609380UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 150W U Series Cert of Compliance
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA1609380UC-P51-WP
Related LinksETSA160938, ETSA1609380UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA1609380UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA1609380UC-P51-WP
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC MED 6A datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf