CUI Inc. ETSA190210UC-P5RP-SZ
ETSA190210UC-P5RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190210UC-P5RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
Datasheet Download
ETSA190210UC-P5RP-SZ.pdf
Availability of ETSA190210UC-P5RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA190210UC-P5RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190210UC-P5RP-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA190210UC-P5RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package30
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus, PSE, TUVgs
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190210UC-P5RP-SZ
Related LinksETSA190210, ETSA190210UC-P5RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190210UC-P5RP-SZ Details Description
Related parts for ETSA190210UC-P5RP-SZ
IDC CABLE - MSC14K/MC14M/X datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC COMP PUSHPULL 1.6V SNGL 8MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
1061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 5% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 5VOUT 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf