CUI Inc. ETSA190210UDC-P5P-SZ
ETSA190210UDC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190210UDC-P5P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
Datasheet Download
ETSA190210UDC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA190210UDC-P5P-SZ
QUANTITY
ETSA190210UDC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190210UDC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA190210UDC-P5P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationETSA 40W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA 40W-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
ApprovalscULus, GS
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190210UDC-P5P-SZ
Related LinksETSA190210, ETSA190210UDC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190210UDC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA190210UDC-P5P-SZ
RES 82K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA3/4 PG11 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf