CUI Inc. ETSA190342UDC-P5RP-SZ
ETSA190342UDC-P5RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190342UDC-P5RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W
Datasheet Download
ETSA190342UDC-P5RP-SZ.pdf
Availability of ETSA190342UDC-P5RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA190342UDC-P5RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190342UDC-P5RP-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA190342UDC-P5RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)3.42A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.57" L x 1.97" W x 1.22" H (116.0mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190342UDC-P5RP-SZ
Related LinksETSA190342, ETSA190342UDC-P5RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190342UDC-P5RP-SZ Details Description
Related parts for ETSA190342UDC-P5RP-SZ
IC CLK BUFFER 1:3 800MHZ 24VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
MICRO 100 F 10" RBW FLOAT datasheet.pdf