CUI Inc. ETSA200200UDC-P5P-SZ
ETSA200200UDC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA200200UDC-P5P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 40W
Datasheet Download
ETSA200200UDC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA200200UDC-P5P-SZ
QUANTITY
ETSA200200UDC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA200200UDC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA200200UDC-P5P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationETSA 40W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA 40W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output20V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
ApprovalscULus, GS
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA200200UDC-P5P-SZ
Related LinksETSA200200, ETSA200200UDC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA200200UDC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA200200UDC-P5P-SZ
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
KIT DEMO LONG RANGE READER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf