CUI Inc. ETSA240375UDC-P5P-SZ
ETSA240375UDC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA240375UDC-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Datasheet Download
ETSA240375UDC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA240375UDC-P5P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA240375UDC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA240375UDC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA240375UDC-P5P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationETSA 90W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.88" L x 2.46" W x 1.32" H (149.4mm x 62.4mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA240375UDC-P5P-SZ
Related LinksETSA240375, ETSA240375UDC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA240375UDC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA240375UDC-P5P-SZ
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 11POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C045FP-16 2C1-2 datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf