CUI Inc. ETSA4801875UDC-P5P-SZ
ETSA4801875UDC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA4801875UDC-P5P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Datasheet Download
ETSA4801875UDC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA4801875UDC-P5P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA4801875UDC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA4801875UDC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA4801875UDC-P5P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationETSA 90W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.88" L x 2.46" W x 1.32" H (149.4mm x 62.4mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA4801875UDC-P5P-SZ
Related LinksETSA480187, ETSA4801875UDC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA4801875UDC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA4801875UDC-P5P-SZ
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
REG SW +-15V .4A VERT 12SIP datasheet.pdf
STACKABLE BANANA PLUG BLACK datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 81 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf