FFF EU03705000J0G
EU03705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EU03705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOCKET RIGHT
Datasheet Download
EU03705000J0G.pdf
Availability of EU03705000J0G
QUANTITY
EU03705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EU03705000J0G
Internal Part NumberEIS-EU03705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEU
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EU03705000J0G
Related LinksEU0370, EU03705000J0G Datasheet, FFF Distributor
EU03705000J0G Details Description
Related parts for EU03705000J0G
CONN PLUG 30POS 0.8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf