FFF EU03705100J0G
EU03705100J0G picture photo
Mfg. Part Number
EU03705100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOCKET LEFT
Datasheet Download
EU03705100J0G.pdf
Availability of EU03705100J0G
QUANTITY
EU03705100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EU03705100J0G
Internal Part NumberEIS-EU03705100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEU
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EU03705100J0G
Related LinksEU0370, EU03705100J0G Datasheet, FFF Distributor
EU03705100J0G Details Description
Related parts for EU03705100J0G
CONN RECPT IDT 10POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT 8-CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf