FFF EV05615100J0G
EV05615100J0G picture photo
Mfg. Part Number
EV05615100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
1016 TB PLU PLU WF
Datasheet Download
EV05615100J0G.pdf
Availability of EV05615100J0G
QUANTITY
EV05615100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EV05615100J0G
Internal Part NumberEIS-EV05615100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEV
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.400" (10.16mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC76A
Voltage - IEC1000V
Current - UL55A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.5-16mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EV05615100J0G
Related LinksEV0561, EV05615100J0G Datasheet, FFF Distributor
EV05615100J0G Details Description
Related parts for EV05615100J0G
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MEM STICK 10POS 1.5MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LT3513 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER ACHF SIDE 3POS 1.2MM datasheet.pdf