Schaffner EMC Inc. EV20-0.8-02-5M6
EV20-0.8-02-5M6 picture photo
Mfg. Part Number
EV20-0.8-02-5M6
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 5.6MH .8A VERT
Datasheet Download
EV20-0.8-02-5M6.pdf
Availability of EV20-0.8-02-5M6
QUANTITY
EV20-0.8-02-5M6 Order Process
Ship out your order
Specifications of EV20-0.8-02-5M6
Internal Part NumberEIS-EV20-0.8-02-5M6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRFI Suppression Chokes
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesEV
PackagingTube
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance5.6mH
Current800mA
DC Resistance (DCR)245 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Height (Max)1.024" (26.00mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EV20-0.8-02-5M6
Related LinksEV20-0., EV20-0.8-02-5M6 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EV20-0.8-02-5M6 Details Description
Related parts for EV20-0.8-02-5M6
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKT SODIMM 144POS R/A SMD datasheet.pdf
HARDWARE 272 PIN 1.27MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf