Schaffner EMC Inc. EV20-1.5-02-1M8
EV20-1.5-02-1M8 picture photo
Mfg. Part Number
EV20-1.5-02-1M8
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 1.8MH 1.5A VERT
Datasheet Download
EV20-1.5-02-1M8.pdf
Availability of EV20-1.5-02-1M8
QUANTITY
EV20-1.5-02-1M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EV20-1.5-02-1M8
Internal Part NumberEIS-EV20-1.5-02-1M8
Number of Lines2
Inductance1.8mH
Current1.5A
DC Resistance (DCR)72 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
Height (Max)1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EV20-1.5-02-1M8
Related LinksEV20-1., EV20-1.5-02-1M8 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EV20-1.5-02-1M8 Details Description
Related parts for EV20-1.5-02-1M8
IC REG BOOST ADJ 1.9A 8VSSOP datasheet.pdf
ICL 15 OHM 20% 3A 15MM datasheet.pdf
KIT DEV STARTER I.MX53 datasheet.pdf
60714-3 WIRE STOP datasheet.pdf
QF50 SRF DIN 41651 STD 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET RA 32POS 1.27MM datasheet.pdf