Schaffner EMC Inc. EV24-3.0-02-1M2
EV24-3.0-02-1M2 picture photo
Mfg. Part Number
EV24-3.0-02-1M2
Brief Description
CHOKE RFI SUPP 1.2MH 3A VERT
Datasheet Download
EV24-3.0-02-1M2.pdf
Availability of EV24-3.0-02-1M2
QUANTITY
EV24-3.0-02-1M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EV24-3.0-02-1M2
Internal Part NumberEIS-EV24-3.0-02-1M2
Number of Lines2
Inductance1.2mH
Current3A
DC Resistance (DCR)29 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
Height (Max)1.185" (30.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EV24-3.0-02-1M2
Related LinksEV24-3., EV24-3.0-02-1M2 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
EV24-3.0-02-1M2 Details Description
Related parts for EV24-3.0-02-1M2
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE PANEL #16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO .25A 100V datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf