Linx Technologies EVAL-418-LT
EVAL-418-LT picture photo
Mfg. Part Number
EVAL-418-LT
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVAL FOR LT SERIES 418MHZ
Datasheet Download
EVAL-418-LT.pdf
Availability of EVAL-418-LT
QUANTITY
EVAL-418-LT Order Process
Ship out your order
Specifications of EVAL-418-LT
Internal Part NumberEIS-EVAL-418-LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductLT Series Long-Range RF Transceiver Modules
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesLT
TypeTransceiver
Frequency418MHz
For Use With/Related ProductsLT Series RF Modules - 418MHz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVAL-418-LT
Related LinksEVAL-, EVAL-418-LT Datasheet, Linx Technologies Distributor
EVAL-418-LT Details Description
Related parts for EVAL-418-LT
SWITCH KEYLOCK SPDT 3A 16MM 250V datasheet.pdf
SPLICE,SOLIS BUTT HT 16-14AWG datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 25POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 400MA 100 MOHM datasheet.pdf