Analog EVAL-ADV7180LQEBZ
EVAL-ADV7180LQEBZ picture photo
Mfg. Part Number
EVAL-ADV7180LQEBZ
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
BOARD EVALUATION ADV7180
Datasheet Download
EVAL-ADV7180LQEBZ.pdf
Availability of EVAL-ADV7180LQEBZ
QUANTITY
EVAL-ADV7180LQEBZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EVAL-ADV7180LQEBZ
Internal Part NumberEIS-EVAL-ADV7180LQEBZ
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
SeriesAdvantiv®
Main PurposeVideo, SDTV Video Decoder - NTSC, PAL, SECAM
EmbeddedNo
Utilized IC / PartADV7180
Primary AttributesCVBS (Composite), Y/C (S-video), and YPrPb (Component) Inputs
Secondary Attributes8-Bit ITU-R BT.656 YCrCb 4:2:2 Output
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVAL-ADV7180LQEBZ
Related LinksEVAL-ADV, EVAL-ADV7180LQEBZ Datasheet, Analog Distributor
EVAL-ADV7180LQEBZ Details Description
Related parts for EVAL-ADV7180LQEBZ
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX BIN REEL/DIP TUBE 18X4X9 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf