Rohm Semiconductor EVAL-KXTIK-1004
EVAL-KXTIK-1004 picture photo
Mfg. Part Number
EVAL-KXTIK-1004
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Sensors
Brief Description
BOARD EVALUATION FOR KXTIK-1004
Datasheet Download
EVAL-KXTIK-1004.pdf
Availability of EVAL-KXTIK-1004
QUANTITY
EVAL-KXTIK-1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVAL-KXTIK-1004
Internal Part NumberEIS-EVAL-KXTIK-1004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSensor Handling, Mounting, Soldering Guide
Product Training ModulesAccelerometers Overview and Specification – Part 1 of 2
Accelerometers Overview Part 2
RoHS InformationTri-Axis Cert of Conformance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductKXTIK Tri-Axis Accelerometer LGA
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Sensors
Series-
Sensor TypeAccelerometer, 3 Axis
Sensing Range±2g, 4g, 8g
InterfaceI²C
Sensitivity1024 count/g
Voltage - Supply1.71 V ~ 3.6 V
Embedded-
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartKXTIK-1004
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVAL-KXTIK-1004
Related LinksEVAL-KX, EVAL-KXTIK-1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
EVAL-KXTIK-1004 Details Description
Related parts for EVAL-KXTIK-1004
FIXED IND 3.9MH 1.8A 845 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 2A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8TDFN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 110A D2PAK datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 136MA 12 OHM TH datasheet.pdf