| Internal Part Number | EIS-EVAL6932D2.5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators | |
| Series | - | |
| Channels per IC | 1 - Single | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 2A | |
| Voltage - Input | 2 V ~ 14 V | |
| Regulator Type | Positive Fixed | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |