Panasonic Electronic Components EVB-NADR15A14
EVB-NADR15A14 picture photo
Mfg. Part Number
EVB-NADR15A14
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM
Datasheet Download
EVB-NADR15A14.pdf
Availability of EVB-NADR15A14
QUANTITY
EVB-NADR15A14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVB-NADR15A14
Internal Part NumberEIS-EVB-NADR15A14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVA-NF, EVB-JQ, EVB-NA/NB, EWA-M Series 05/Oct/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEVB - Dual
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance-20%, +40%
Adjustment TypeTop, Thin, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.591" W x 0.315" H (88.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVB-NADR15A14
Related LinksEVB-NA, EVB-NADR15A14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVB-NADR15A14 Details Description
Related parts for EVB-NADR15A14
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 HS FD 3.3 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPD2E1B06DRL datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 30V 1000VA datasheet.pdf
100UF 50V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf