Melexis EVB71101B-433-FSK-C
EVB71101B-433-FSK-C picture photo
Mfg. Part Number
EVB71101B-433-FSK-C
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
EVALUATION BOARD TH71101 RECEIVR
Datasheet Download
EVB71101B-433-FSK-C.pdf
Availability of EVB71101B-433-FSK-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVB71101B-433-FSK-C Order Process
Ship out your order
Specifications of EVB71101B-433-FSK-C
Internal Part NumberEIS-EVB71101B-433-FSK-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeReceiver, ASK/FSK
Frequency433MHz
For Use With/Related ProductsTH71101
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVB71101B-433-FSK-C
Related LinksEVB71101B, EVB71101B-433-FSK-C Datasheet, Melexis Distributor
EVB71101B-433-FSK-C Details Description
Related parts for EVB71101B-433-FSK-C
HEATSINK CPU 27.9MM SQ W/ADH BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 113A 8SON datasheet.pdf
RETAINER 23MM COIN CELL PC PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V 58.5A 702W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf