ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-18
EVC-C-15A-300-S-18 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-18
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 18FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-18.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-18
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-18
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-18
Shielding-
Length18.0' (5.50m)
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-18
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-300-S-18 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-18 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-18
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.2"L X 3.65"W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 18POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 153K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
MICRO 15C S 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 100W datasheet.pdf