ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-5
EVC-C-15A-300-S-5 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-5
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 5FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-5.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-5
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-5
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-5
Shielding-
Length5.0' (1.52m)
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-5
Related LinksEVC-C-15, EVC-C-15A-300-S-5 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-5 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 32A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-100BR 0-100MV DIN datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf