ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-7
EVC-C-15A-300-S-7 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-7
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 7FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-7.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-7
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-7
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-7
Shielding-
Length7.0' (2.125m)
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-7
Related LinksEVC-C-15, EVC-C-15A-300-S-7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-7 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-7
POT SLIDE 10K OHM .06W 60MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf