ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-11
EVC-C-15A-600-S-11 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-11
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 11FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-11.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-11
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-11
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-11
Shielding-
Length11.0' (3.30m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-11
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-600-S-11 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-11 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-11
SWITCH ROTARY 3LAYER 20/18POS datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE MCF532X FIRE ENGINE B datasheet.pdf
AMP UNIT 12-24VDC PWR SPLY NPN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LP2N 5.00/24/90 3.2SN OR datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM LC RED C.C.- datasheet.pdf