ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-14
EVC-C-15A-600-S-14 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-14
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 14FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-14.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-14
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-14
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-14
Shielding-
Length14.0' (4.30m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-14
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-600-S-14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-14 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-14
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 120 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH REED 1000VDC 100W AXL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf