ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-22
EVC-C-15A-600-S-22 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-22
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 22FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-22.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-22
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-22 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-22
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-22
Shielding-
Length22.0' (6.70m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-22
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-600-S-22 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-22 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-22
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 20A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 12X8X6" GREY datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.88"L X 4.73"W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf