ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-6
EVC-C-15A-600-S-6 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-6
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 6FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-6.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-6
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-6
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-6
Shielding-
Length6.0' (1.83m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-6
Related LinksEVC-C-15, EVC-C-15A-600-S-6 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-6 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-6
SWITCH 9 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
BARRIER STRIP COVER 7POS PRESS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV DUAL 36-TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf