ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-8
EVC-C-15A-600-S-8 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-8
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 8FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-8.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-8
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-8
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-8
Shielding-
Length8.0' (2.44m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-8
Related LinksEVC-C-15, EVC-C-15A-600-S-8 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-8 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-8
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE DGTL POWERTRAIN 10A 12SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 1A +R SNAP-IN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
MCX BH JCK-AMC PLG 1.32MM 200MM datasheet.pdf