ITT Cannon, LLC EVC-I-75A-600-P-11
EVC-I-75A-600-P-11 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-I-75A-600-P-11
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CONN INLET 75A 240V 11FT CABLE
Datasheet Download
EVC-I-75A-600-P-11.pdf
Availability of EVC-I-75A-600-P-11
QUANTITY
EVC-I-75A-600-P-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-I-75A-600-P-11
Internal Part NumberEIS-EVC-I-75A-600-P-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesEVC
StyleMale Receptacle to Leads
1st ConnectorJ1772
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3 Power, 2 Signal
Cord Type-
Wire Gauge-
Shielding-
Length11.0' (3.30m)
Approval MarksCE, cUL, UL
Approved CountriesAmericas, Japan
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating75A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
FeaturesCharging, Electric Vehicles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-I-75A-600-P-11
Related LinksEVC-I-75A, EVC-I-75A-600-P-11 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-I-75A-600-P-11 Details Description
Related parts for EVC-I-75A-600-P-11
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DOOR SUPPORT WHEEL IME datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES 47.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332.794K OHM 0.6W 0.1% RAD datasheet.pdf
RES SMD 6 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2C UNSHLD 600V datasheet.pdf