ITT Cannon, LLC EVC-I-75A-600-P-16
EVC-I-75A-600-P-16 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-I-75A-600-P-16
Brief Description
CONN INLET 75A 240V 16FT CABLE
Datasheet Download
EVC-I-75A-600-P-16.pdf
Availability of EVC-I-75A-600-P-16
QUANTITY
EVC-I-75A-600-P-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-I-75A-600-P-16
Internal Part NumberEIS-EVC-I-75A-600-P-16
Shielding-
Length16.0' (4.88m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating75A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-I-75A-600-P-16
Related LinksEVC-I-75A, EVC-I-75A-600-P-16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-I-75A-600-P-16 Details Description
Related parts for EVC-I-75A-600-P-16
IC LV OCTAL FET BUS SW 16SSOP datasheet.pdf
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
PLUG SOLDERLESS .080"DIA WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LVL SHIFT 6-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf