Ohmite EVFL252EP4R7JE
EVFL252EP4R7JE picture photo
Mfg. Part Number
EVFL252EP4R7JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 280W
Datasheet Download
EVFL252EP4R7JE.pdf
Availability of EVFL252EP4R7JE
QUANTITY
EVFL252EP4R7JE Order Process
Ship out your order
Specifications of EVFL252EP4R7JE
Internal Part NumberEIS-EVFL252EP4R7JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEuro-Power
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)280W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets, Termination
Size / Dimension1.299" Dia x 9.843" L (33.00mm x 250.00mm)