GE Critical Power EVK011A0B41-HZ
EVK011A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EVK011A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 132W
Datasheet Download
EVK011A0B41-HZ.pdf
Availability of EVK011A0B41-HZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVK011A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EVK011A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-EVK011A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEVK011A0B
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.35" H (57.9mm x 22.8mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVK011A0B41-HZ
Related LinksEVK011A, EVK011A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EVK011A0B41-HZ Details Description
Related parts for EVK011A0B41-HZ
IC INVERTER 74HC04 5-SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A ZC 4-SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 15M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 120A 2TOWER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf