ST EVL6566B-60WFF
EVL6566B-60WFF picture photo
Mfg. Part Number
EVL6566B-60WFF
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL FOR L6566B
Datasheet Download
EVL6566B-60WFF.pdf
Availability of EVL6566B-60WFF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVL6566B-60WFF Order Process
Ship out your order
Specifications of EVL6566B-60WFF
Internal Part NumberEIS-EVL6566B-60WFF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeAC/DC, Primary Side
Outputs and Type-
Power - Output60W
Voltage - Output-
Current - Output-
Voltage - Input-
Regulator Topology-
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartL6566B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVL6566B-60WFF
Related LinksEVL6566, EVL6566B-60WFF Datasheet, ST Distributor
EVL6566B-60WFF Details Description
Related parts for EVL6566B-60WFF
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 0302 datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO220 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 400A DISC 5MM datasheet.pdf