Panasonic Electronic Components EVM-1USX30B16
EVM-1USX30B16 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-1USX30B16
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.2W SMD
Datasheet Download
EVM-1USX30B16.pdf
Availability of EVM-1USX30B16
QUANTITY
EVM-1USX30B16 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-1USX30B16
Internal Part NumberEIS-EVM-1USX30B16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.177" x 0.150" Face x 0.075" H (4.50mm x 3.80mm x 1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-1USX30B16
Related LinksEVM-1U, EVM-1USX30B16 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-1USX30B16 Details Description
Related parts for EVM-1USX30B16
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 16PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 176K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 297V 20KA DISC 25MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf