Panasonic Electronic Components EVM-2WSX80B22
EVM-2WSX80B22 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-2WSX80B22
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
EVM-2WSX80B22.pdf
Availability of EVM-2WSX80B22
QUANTITY
EVM-2WSX80B22 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-2WSX80B22
Internal Part NumberEIS-EVM-2WSX80B22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.041" H (2.75mm x 2.20mm x 1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-2WSX80B22
Related LinksEVM-2W, EVM-2WSX80B22 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-2WSX80B22 Details Description
Related parts for EVM-2WSX80B22
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 264W DG HS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf