Panasonic Electronic Components EVM-2WSX80B22
EVM-2WSX80B22 picture photo
Mfg. Part Number
EVM-2WSX80B22
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
EVM-2WSX80B22.pdf
Availability of EVM-2WSX80B22
QUANTITY
EVM-2WSX80B22 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM-2WSX80B22
Internal Part NumberEIS-EVM-2WSX80B22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.041" H (2.75mm x 2.20mm x 1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM-2WSX80B22
Related LinksEVM-2W, EVM-2WSX80B22 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVM-2WSX80B22 Details Description
Related parts for EVM-2WSX80B22
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 7POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf